66. dubrovačke ljetne igre
Budući da je glavni adut umjetnosti iznenađenje ili šok, ovogodišnji se glazbeni raspored 66. dubrovačkih ljetnih igara nadahnuo njime, pa je nedostižno snažan dojam tijekom sve dvadeset i četiri glazbene priredbe ostavila nenadana iz tehničkih razloga u programskoj knjižici nenajavljena pojava našem općinstvu slabije poznata glazbeničkog sastava.
Nekolicini nazočnih u Kneževu dvoru predstavio se ansambl sjajnih, sasvim iznimnih značajka, muzički dubok, doslovno potresan, a tehnički zapanjujuće superioran.
To je svjetski slavno glazbeničko tijelo tijekom izvedbe stilski nadasve različitih djela Franza Josepha Haydna, Erwina Schulhoffa i Anonina Dvořáka pokazalo vrhunsku uigranost, ali i nenadmašnu odgovornost u poštivanju skladateljskih zamisli. Oni su s pomoću vlastita vrhunskog zalaganja iskazali svc moguće „vizije i čuda“ što ih slušateljima može ponuditi glazba. Bili su čas lirski sjetni, čas šarmantno duhoviti, čas dramatski uznemireni.
Kvartet Henschel pri izvedbi Haydnova Jahačkog kvarteta u Dvoru Snimio Grgo Jelavić
To je u svakom slučaju bio jedan od najviših umjetničkih dosega u sveukupnoj glazbeničkoj povijesti Dubrovačkih ljetnih igara! Ovo je bitni dio teksta odluke o proglašenju i obrazloženja ocjenjivačkog suda Nagrade Orlando HRT-a koju je dobio minhenski Gudački kvartet Henschel, a koji je u Dubrovniku nastupio u sastavu: Christoph Henschel i Pawel Zuzanski, violine, Monika Henschel, viola i Mathias Beyer-Karlshøj, violončelo. Počinjem tako napis o tom, po mnogo čemu itekako izdvojivom i neobičnom umjetničkom događaju, u glazbenom dijelu 66. dubrovačkih ljetnih igara iz više razloga. Svakako najbitniji je da je to koncert koji nadmašuje, po mom osobnom sudu, sve nastupe gudačkih kvarteta u posljednjih 35 godina otkako neprekidno pratim dubrovački ljetni festival (iako sam i prije pratio dosta priredbi, ali ne sustavno kao od 1980. do danas), a pripada, kako je u odluci žirija navedeno, i među najvrednije ostvaraja cjelokupnoga festivalskog glazbenog programa. Koncert je održan u Kneževu dvoru u nedjelju 26. srpnja. Dva dana prije, u petak navečer, telefonom sam obaviješten iz ureda za novinstvo Igara da u nedjelju ima još jedan koncert, koji nije nigdje najavljen niti je objavljen u tiskanoj programskoj knjižici, a ni na web-stranicama festivala, ni u mjesečnom programu za srpanj, te da nastupa jedan kvartet koji se zove Henschel.
Primivši obavijest sjeo sam za računalo da vidim nešto više o kvartetu Henschel. I odmah saznao da je to jedan od vodećih svjetskih gudačkih kvarteta, da je lani proslavio 20. obljetnicu uspješnog djelovanja, da je to obiteljski kvartet koji su osnovali braća Henschel – Christoph i Markus, violinisti, i sestra im Monika, violistica, te danski violončelist Mathias Beyer-Karlshøj, da je kvartet prije pet godina napustio Markus Henschel, kojega je na drugoj violini zamijenio Daniel Bell dvije godine potom, pa saznajete da uz Bella drugu violinu ove godine svira i poljski violinist Pawel Zuzanski, da ih zastupaju dvije agencije – Nordic Artists Menagement i Tashmina Artist, da Pawel Zuzanski ima svoju internetsku stranicu na kojoj su navedeni svi njegovi ovogodišnji koncertni nastupi (od 16. siječnja do 26. prosinca) koje svira s kvartetom kao i oni koje svira kao samostalni umjetnik, da je na tom popisu i njegov srpanjski raspored u kojem triput svira s kvartetom Henschel, i to 24. srpnja u Sarajevu na festivalu Bascarsijske noci, 26. srpnja na Dubrovnik Summer Festivalu (HR), a 27. srpnja u Kotoru na Don Branco’s Music Days.
Taj je raspored očigledno pisan znatno prije srpnja, no u Dubrovniku kvarteta Henschel nema u tiskanom programu. Ne vjerujete pa opet odlazite na mrežnu stranicu DLJI i sada nalazite uz datum 26. srpnja navod o koncertu Henschel kvarteta, a kao i kod drugih priredbi i datum prve objave, koji sada piše da je 9. srpnja 2015, kada nije bio vidljiv!
Dnevnoga plakata nema pa ne čudi da je u zakazano vrijeme početka koncerta atrij Kneževa dvora poluprazan. Izlaze umjetnici i počinju svirati. Jedinstveno, fenomenalno i već pri Haydnovom Jahačkom kvartetu znate da slušate najbolji gudački kvartet koji je ikad svirao u Dvoru. Pljesak nakon prvoga stavka dao je znati da je među onima malobrojnima i dosta neupućenih, ali i ne čudi to spontano oduševljenje koje i ti malobrojni iskazuju. Na kraju, nakon Dvořákova Američkog, najbolji gudački kvartet koji je svirao u Dvoru oduševljenim usklicima bravo ispratili su oni koji su ipak saznali da su u Dubrovniku. Obaviješteni o nagradi Orlando koju će vjerojatno primiti zimus u Zagrebu, minhenski umjetnici izrazili su zadovoljstvo tim uspjehom u regiji u kojoj nisu još dosad svirali i gdje nisu poznati. Eto, tako je to bilo s kvartetom Henschel u Dubrovniku. Gotovo simptomatično, jedinstvena je jedino njihova odličnost kojoj se nijedan od ljetošnjih izvođača nije ni približio.
Klikni za povratak